Tuesday 26 October 2021
کد خبر : 3437
تاریخ انتشار : شنبه 31 جولای 2021 - 7:17
- بازدید

علت تاکید قرآن بر نعمت اهل بیت چیست

تاکید قرآن بر نعمت اهل بیت چیست,تاکید قران بر نعمت اهل بیت,علت تاکید قرآن بر نعمت اهل بیت چیست,علت تاکید قران بر نعمت اهل بیت پیام هشتم,دلیل تاکید قران بر نعمت اهل بیت,علت تاکید قران بر نعمت اهل بیت چیه,تحقیق علت تاکید قران بر نعمت اهل بیت,تحقیق علت تاکید قران بر نعمت اهل بیت چیست اهل بیت در اصطلاح قرآن ، حدیث و کلام به […]

علت تاکید قرآن بر نعمت اهل بیت چیست

تاکید قرآن بر نعمت اهل بیت چیست,تاکید قران بر نعمت اهل بیت,علت تاکید قرآن بر نعمت اهل بیت چیست,علت تاکید قران بر نعمت اهل بیت پیام هشتم,دلیل تاکید قران بر نعمت اهل بیت,علت تاکید قران بر نعمت اهل بیت چیه,تحقیق علت تاکید قران بر نعمت اهل بیت,تحقیق علت تاکید قران بر نعمت اهل بیت چیست

اهل بیت در اصطلاح قرآن ، حدیث و کلام به معنای خانواده ی پیامبر گرامی اسلام (ص) است. این اصطلاح به همین معنا در قرآن کریم در آیه ی تطهیر ( آیه 33 سوره ی احزاب) به کار رفته است: «همانا خدا می خواهد آلودگی را از شما خاندان پیامبر بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند».[1]

مفسران در تفسیر این آیه می گویند: مراد از اراده ی خداوند در این آیه، اراده ی تکوینی خداوند است[2]؛ چرا که اراده ی تشریعی خداوند به طهارت و پاکی همه ی انسان ها تعلق گرفته است. به این معنا که همه ی افراد می توانند، با انجام تعالیم و دستورات پروردگار حکیم به طهارت و پاک دامنی از همه ی گناهان برسند. اما اراده ی تکوینی خدا بر طهارت و پاک دامنی تنها مختص به اهل بیت پیامبر اسلام(ص) است. به این معنا که هیچ گونه گناه، لغزش و خطایی در این خانواده راه ندارد و این نیست مگر به دلیل نقش مهمی که در راه رسیدن به اهداف مقدس آسلام بر عهده این خانواده گذاشته شده است.

علاوه بر این، فلسفه ی تأکید و اصرار قرآن مجید و روایات بر اعلان موقعیت ممتاز اهل بیت شایستگی ها و امتیازات زیاد آنان نظیر بلندی فکر و اندیشه و اعمال و آرمان های آن بزرگ واران است . آنان به هیچ چیز جز خدا و رضای او نمی اندیشدند. قرآن مجید در سوره ی دهر یک نمونه از ایثار اهل بیت را بیان نموده و در توصیف آن می فرماید: “:و غذای (خود) را با این که به آن علاقه (و نیاز) دارند، به «مسکین» و «یتیم» و «اسیر» می‏دهند! (و می‏گویند:) ما شما را به خاطر خدا اطعام می‏کنیم، و هیچ پاداش و سپاسی از شما نمی‏خواهیم!.”[3]

تاریخ زندگی و سیره عملی اهل بیت (ع) و آموزه های آنان بهترین گواه است که هدف بلند آن بزرگ واران چیزی جز اعتلای کلمه ی توحید و نفی هر گونه شرک و گمراهی، نیست .

اهل بیت (ع) همواره بالاترین نقش را در حفظ و احیای دین اسلام و ارزش های آن، تفسیر آیات قرآن، تبیین احکام و دستورات دین ، دلسوزی و سرپرستی مردم و هدایت آنان به سوی رشد و کمال بر عهده داشته اند. این اهتمام ویژی آنان نسبت به دین و مسائل و احکام آن موجب چنین تأکیداتی شده است، تا مردم متوجه مقام والای آنان شده و در مسیر حرکت کمالی و پیمودن راه هدایت، از آنان پیروی کنند؛ زیرا که هدف اصلی قرآن هدایت انسان هاست «الم، ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین»[4] و کسی که در آیات قرآن کریم مقداری دقت کند، به وضوح می تواند صحت این استنباط را تصدیق کند و چون امامان شیعه مقتدا و راهنمای امت بودند، از این جهت عنوان « اهل البیت» بر آنها تطبیق شده است. از این روی پیامبر اکرم (ص) که در واقع مفسر و مبین قرآن کریم است، وقتی می خواهند مقام مرجعیت دینی و امامت و پیشوایی بعد از خودشان را بیان نمایند از همین واژه ی اهل بیت استفاده می نمایند. مثلا می فرماید:

«من در میان شما دو گوهر گرانبها باقی می گذارم. یکی کتاب خداوند و دیگری عترت و اهل بیت من است که اگر به این دو تمسک نمایید و به پیوندید، هرگز گمراه نخواهید شد و این دو از هم جدا نمی شوند تا در قیامت بر من در حوض کوثر وارد شوند»[5].همچنین آن حضرت در حدیث سفینه فرمودند:

« همانا مثل اهل بیتم در میان شما، مانند کشتی نوح است که هر کس سوارش شود نجات یابد و هر کس از آن تخلف کند غرق می گردد».[6] بنا بر این نقش اهل بیت (ع) در حفظ دین، تفسیر و تبیین احکام و دستورات دین، دلسوزی و سرپرستی مردم و هدایت جامعه آن چنان خطیر و مهم است که جدایی از آنان و ترک دستورات آنان موجب غرق شدن در دریای تباهی و نابودی و هلاکت انسان است. و آنان هدفی جز دعوت به سوی خداوند ندارند.[7]

جواب سوال:

یکی از بهترین و بالاترین نعمت های خداوند که به انسان های ارزانی داشته است نعمت اهل بیت است که از طریق پیامبران برای ما ارسال کرده است. بنابراین ما انسان ها هم باید قدر این نعمت را بدانیم و با استفاده از این نعمت از گمراهی و سرگردانی این دنیا خود را نجات دهیم.

توضیحات بیشتر:

در برخی از روایات نیز از ولایت اهل بیت علیهم السلام به عنوان بزرگترین نعمتی یاد کرده اند که خداوند متعال به بندگان عطا نموده است. برهمین اساس در ذیل برخی از آیات نیز بدین نکته تاکید شده است که در روز قیامت از نعمت اهل بیت علیهم السلام از شما سوال خواهد شد که آیا شکر این نعمت را بجا آورده اید؟

شایان ذکر است که براساس برخی از روایات نعمت ولایت براساس صفت رحیمیت خداوند به برخی از بندگان مومن تعلق گرفته برخلاف نعمت های دیگری که براساس رحمانیت خویش به همه انسان ها ارزانی داشته و دارد

ولایت اهل بیت علیهم السلام نه تنها نعمت بوده بلکه بزرگترین و مهمترین و موثرترین نعمت خداوند به خلق بوده چرا که خداوند به وسیله آنها به دیگران نیز نعمت داده و اساس راهنمای انسان بسوی سعادت ابدی نیز می باشند.

فعالیت کلاسی پیام های آسمان هشتم نعمت اهل بیت
چرا قران بر نعمت اهل بیت تاکید دارد

1ـ چرا حضرت علی شایسته ترین فرد برای هدایت مردم پس از رسول خدا بود ؟ زیرا از کودکی در آغوش پر مهر پیامبر خدا پرورش یافته بود ، همان کسی که از هرکس دیگری به پیامبر نزدیکتر بود و از کودکی در اثر تربیت کامل پیامبر از علوم الهی برخوردار شده بود .

2 ـ چرا پیامبر خدا اسرار و نکات عمیق قرآن را به حضرت علی آموخت ؟ تا پس از رحلت ایشان مردم بتوانند با کمک امیرالمؤمنان و امامان پس از ایشان از آموزه های قرآنی بهره مند گردند و با استفاده از این آموزه ها بر مشکلات خود غلبه کنند .

3 ـ تنها راه رسیدن به سعادت و دوری از سرگردانی و گمراهی چیست ؟ پناه بردن به قرآن و اهل بیت پیامبر

4 ـ با توجه به آیه « ثَمَّ لَتَسأَلُنَّ یَومَئِذٍ عَنِ النَّعیم » از کدام نعمت در روز قیامت از ما سوال خواهد شد ؟ نعمت محمد و آل محمد ـ نعمت محمد و اهل بیت

5 ـ چرا خداوند حکیم پیامبر اکرم را اولین معلم قرآن قرار داد ؟ زیرا ایشان بهتر از هر انساندیگری می داند که هر آیه از قرآن در چه زمانی و به چه علتی نازل شده است و مفهوم و تفسیر واقعی آن چیست .

6 ـ سعادت انسان های پس از پیامبر راچه چیزی تضمین می کند ؟ برنامه ی کامل و دقیقی که پیامبر به دستور خداوند در ابتدای بعثت برای هدایت مردم طراحی کرده بود .

7 ـ پیامبر اکرم تربیت معلمان ویژه را از چه زمانی آغاز کرد ؟  از ابتدای بعثت

8 ـ پیامبر به دستور خدا  برنامه ی کامل و دقیقی را  برای هدایت مردم طراحی کرده بود ،آن برنامه چه بود ؟ تربیت معلمان ویژه برای فهم و آموزش معارف عمیق قرآن .

9 ـ شایسته ترین فرد برای رهبری مردم پس از رسول خدا چه کسی می توانست باشد ؟ چرا؟ حضرت علی ـ  زیرا از کودکی در آغوش پر مهر پیامبر خدا پرورش یافته بود ، همان کسی که از هر کس دیگری به پیامبر نزدیکتر بود و از کودکی در اثر تربیت کامل پیامبر از علوم الهی برخوردار شده بود .

10 ـ پیامبر چه چیز های را به حضرت علی آموخت ؟ چرا ؟ اسرار و نکات عمیق قرآن را ـ تا پس از رحلت ایشان ، مردم بتوانند با کمک امیر مومنان پس از ایشان از آموزه های قرآن بهره مند گردند و با استفاده از این آموزه ها بر مشکلات خود غلبه کنند.

11 ـ چرا پیامبر از حضرت علی می خواست تا آموزه های قرآن را  بنویسد ؟  زیرا پیامبر به علی فرمود خدا خواسته است که تو را حافظ احکام و معارف دین قرار دهد ، اما اینها تنها برای تو نیست ؛ بلکه برای امامان بعد از تو نیز هست ، برای آنها بنویس

12 ـ دو امانت گرانبهای پیامبر در میان امت چه بود ؟ 1 ـ کتاب خدا (قرآن) 2 ـ عترت و اهل بیت

13 ـ با توجه به آیات 77 تا 79 سوره ی واقعه « اِنَّهُ لَقرآنٌ کَریمٌ فِی کِتابٍ مَکنونٍ  لایَمسُّهُ اِلّا المُطَهَّرونَ » چه کسانی می توانند به قرآن دست بزنند(دست یابند) ؟ فقط پاکان

14 ـ با توجه به آیه « اِنَّما یُریدُ اللّهُ لِیَذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ اَهلَ البَیتِ وَ یُطَهِّرَکُم تَطهیرًا » خداوند پلیدی را از چه کسانی دور میکند ؟ از اهل بیت (پیامبر)

15 ـ دور شدن از امانت های ارزشمند الهی چه نتیجه ای به همراه دارد ؟ سرگردانی و گمراه را بدنبال دارد.

16ـ تأویل آیات قرآن یعنی چه ؟ بیان مقصود واقعی خداوند از آیات قرآن کریم .

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات