Tuesday 26 October 2021
کد خبر : 3364
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 29 جولای 2021 - 17:46
- بازدید

چطوری خیلی سریع یک پاورپوینت حرفه ای بسازیم؟

اگر برای شما سوال شده که چطوری خیلی سریع یک پاورپوینت حرفه ای بسازیم؟ و دنبال آموزش ساده پاورپوینت هستید تا پروژه خود را سریع به پایان برسانید قطعا این مطلب به شما کمک خواهد کرد پس با سایت یازده به یک همراه باشید. ارائه کلاسی همراه با اسلایدهای پاورپوینتی، حسابی می‌تواند معلم‌ها را تحت تاثیر قرار بدهد. جالب است بدانید که یادگیری پاورپوینت خیلی […]

اگر برای شما سوال شده که چطوری خیلی سریع یک پاورپوینت حرفه ای بسازیم؟ و دنبال آموزش ساده پاورپوینت هستید تا پروژه خود را سریع به پایان برسانید قطعا این مطلب به شما کمک خواهد کرد پس با سایت یازده به یک همراه باشید.

ارائه کلاسی همراه با اسلایدهای پاورپوینتی، حسابی می‌تواند معلم‌ها را تحت تاثیر قرار بدهد. جالب است بدانید که یادگیری پاورپوینت خیلی ساده است و فقط در چند گام می توان طرز کار با پاورپوینت را یاد گرفت. پس با آموزش ساده پاورپوینت با ما باشید.

مهم نیست قرار باشد مبحث ماه گرفتگی در علوم دوم ابتدایی را در کلاس ارائه بدهید، یا بخواهید یک تحقیق درسی پاورپوینتی درباره خوارزمی بسازید. همه مباحث درسی را می توان با پاورپوینت خیلی شکیل و زیبا به معلم ارائه کرد. برای یادگیری آموزش ساخت پاورپوینت در شش گام همراه ما باشید تا به ترتیب ساخت صفحه ابتدایی، ساخت اسلاید پاورپوینتی و اسلاید جدید، استفاده از بولت در طراحی صفحه پاورپوینت را یاد بگیرید. همچنین در دو گام مجزا در انتها یاد می گیرید که چطور با ترفندهایی طراحی ارائه پاورپوینتی خود را منحصر به فردتر کنید. پس با ما باشید تا در ادامه مراحل ساخت پاورپوینت را خیلی سریع و آسان یاد بگیریم.

نرم‌افزار پاورپوینت چیست؟

یکی از پرکابردترین نرم‌افزارها‌ی شرکت مایکروسافت نرم‌افزار پاورپوینت است. پاورپوینت یک برنامه کامپیوتری است که برای تهیه و نشان دادن ساخت اسلاید روی صفحه مانیتور یا روی پرده نمایش است. نرم‌افزار پاورپوینت در طی همکار‌ی شرکت “فورتات” و سانی ویل کالیفرنیا درسال ۱۹۸۷ میلادی با عنوان Presenter برای استفاده کاربردی جهت تهیه اسلاید در ویندوز ۲ طراحی شد. نرم‌افزار پاورپوینت توانایی آن را دارد که این امکان را به شما بدهد تا از تصاویر، نوشته‌ها، فیلم‌، صوت و حرکات و افکت‌های تصویری و انیمیشن در ساخت اسلاید خود استفاده کنید. با استفاده از امکاناتی که نام بردیم می‌توانید یک سخنرانی و ارائه مطلب بسیار فوق‌العاده داشته باشید نه اینکه تمام ارائه شما بر عهده برنامه پاورپوینت باشد و ساخت اسلاید خشن را برای ارائه مطلب تهیه کنید.

جهت کار کردن با  Power PoinT، پس از نصب نرم‌افزار روی کامپیوتر خود می‌باید از منوی Start و منوی فرعی ALL Program، منوی Microsoft office را باز کرده و سپس گزینه Microsoft office Power Point را انتخاب کنید. درنهایت می‌توان گفت از برنامه پاورپوینت برخی با عنوان نرم‌افزار ساخت اسلایدشو حرفه‌ای کامپیوتر نیز یاد می‌کنند.

نرم افزار پاورپوینت در طی همکار‌ی شرکت “فورتات” و سانی ویل کالیفرنیا درسال ۱۹۸۷ میلادی با عنوان Presenter برای استفاده کاربردی جهت تهیه اسلاید در ویندوز ۲ طراحی شد. یکی از جذاب‌ترین روش‌های آموزش کاربردی استفاده از تدریس مطالب به صورت نمایش خط‌به‌خط در پاورپوینت است.

برنامه پاورپوینت از سربر گ‌ها‌ی م ختلفی تشکیل شده است که تعداد این سربرگ‌ها به ۸ عدد می‌رسد. این سربرگ‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • زبانه Insert: شما به وسیله این زبانه و پس از انتخاب گزینه insert می‌توانید مواردی همچون جدول، عکس، نمودار و … را به  یک سند پاورپوینت خود اضافه کنید.
 • زبانه HOME: شما در این زبانه می‌توانید تنظیمات مربوط به متن و پاراگراف‌های خود را تنظیم کرده و بخش HEIP، پیداکردن یک کلمه و جایگزین کردن با کلمه‌ای دیگر و انتخاب نوع اسلاید نیز در این زبانه قرار دارد.
 • زبانه Design: شما با استفاده از مجموعه گزینه‌های این زبانه می‌توانید جهت طراحی هرچه زیباتر اسلایدها اقدام نمایید. همچنین می‌توانید با استفاده از بخش theme نمای اسلایدها را تغییر دهید.
 • زبانه Animation: جهت تهیه و ساخت انیمیشن در اسلایدها و تغییر نمایش شکل و تصاویر موجود در اسلایدها توسط یک انیمیشن مخصوص، از گزینه Animation  استفاده کنید.
 • زبانه TARNSITION: دراین زبانه می‌توانید افکت‌های متفاوتی که می‌شود بر روی اسلایدها اعمال کرد را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید زمان تغییر اسلاید و نوع تغییر به وسیله ماوس یا اتوماتیک را در این زبانه تعیین کنید.
 • زبانه Slide show: همچنین جهت  تنظیم و بررسی وضعیت نمایش اسلایدها و نیز نمایش پروژه‌های انجام شده، می‌توان به راحتی با استفاده از گزینه اسلایدشو این عمل را انجام داد.
 • زبانه Review: توسط استفاده از این گزینه می‌توان تغییرات مخصوصی  در نرم‌افزار پاورپوینت نیز ایجاد کنید. به طور مثال می‌توانید از مترجم اسناد جهت بهبود کیفیت متن خود استفاده کنید. حتی می‌توان با استفاده از زبانه Review به طور امنیتی از سندهای خود محافظت کنید.
 • زبانه view: از این زبانه جهت روش نمایش یک سند پاورپوینت استفاده خاص می‌شود. به راحتی می‌توانید شکل نمایش صفحه را انتخاب کرده و علاوه بر آن می‌توانید بخش‌های باب میل خود را در صفحه نمایش یک سند پاورپوینت افزوده با حذف کنید.

نرم افزار پاورپوینت از بسته نرم‌افزاری آفیس است که دارای ۶ زبانه از جمله HOME ،INSERT ،DESIGN ،TRANSITION ،VIEW ،REVIEW ،SLIDE SHOW و ANIMATION است.

چگونه پاورپوینت بسازیم

فرقی ندارد قرار باشد پاورپوینت درسی بسازید یا پاورپوینتی برای ارائه سایر کارها. پاورپوینت همواره می تواند در همه مراحل زندگی شما کارایی بسیار داشته باشد. البته در دوران مدرسه و برای ساخت پاورپوینت های درسی قطعا به میزان بیشتری با ساختن پاورپوینت سر کار خواهید داشت.

طرز کار با پاورپوینت خیلی فرآیند پیچیده ای ندارد، به طوری که آموزش درست کردن پاورپوینت را می توان تنها در همین شش گامی که در ادامه گفته می شود، به سادگی فراگرفت.

در این شش گام فرآیند آموزش ساخت powerpoint را از صفر تا صد، یعنی از باز کردن صفحه اول پاورپوینت و کار با این نرم افزار شروع می کنیم. در ادامه کمی هم ترفند یاد می دهیم که بتوانید خیلی ساده و با کمترین امکانات در سریع ترین زمان ممکن پاورپوینت درسی تان را بسازید.

نکات عمومی در ساخت پاورپوینت درسی

برای ساخت پاورپوینت درسی علاوه بر داشتن دانش نرم افزاری باید تاحدودی با نکاتی عمومی مثل شناخت رنگها، جلوه های بصری و مبانی طراحی هم داشته باشید. در ادامه خیلی سریع و خلاصه چند مورد خیلی مهم را با هم مرور می کنیم.

در طراحی صفحه پاورپوینت تلاش خود را بکنید که رنگ بک گراند یا پس زمینه صفحه با رنگ نوشته ها کنتراست یا تضاد داشته باشد. مثلا اگر رنگ صفحه تیره است حتما در انتخاب رنگ فونت از رنگ های روشن استفاده کنید.

اندازه متن در ساخت ارائه درسی خیلی مهم است. باتوجه به اینکه معمولا پاورپوینت بر روی دیوار کلاس یا پرده ویدئو پروژکتور نمایش داده می شود، پس حتما سعی کنید از فونت مناسب و در اندازه مناسب استفاده کنید.

استفاده از فونت ایرانسنس کار شما را شکیل تر می کند. اما برای کارهای جدی تر مثل ارائه پایان نامه های درسی بهتر است از فونت های رسمی تر مثل فونت نازنین یا میترا استفاده کنید. با یک جستجوی ساده می توانید این فونت ها را پیدا کرده و به کامپیوتر خود اضافه کنید.

ابزارهای برای ارائه‌ یک پاورپوینت

اجازه دهید در این قسمت از آموزش سریع و آسان پاورپوینت به معرفی ابزار ارزشمند برای ارائه یک پاورپوینت بپردازیم. استفاده از این ابزارها همیشه به عنوان راهی برای ایجاد اعتماد به نفس و راحتی برای ارائه دهندگان ذکر می‌شود.

علاوه بر طراحی و محتوا که در ارائه یک پاورپوینت مهم هستند ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که بسیار در ارائه یک سخنرانی مهم به شمار می‌آیند در ادامه به معرفی این ابزارهای در پاورپوینت می‌پردازیم که هر کاربری می‌تواند از آن استفاده کند.

۱‌ – Speaker notes

سعی کنید نوشتن کارت‌های یادداشت و یا نگه داشتن طرح‌های چاپی را فراموش کنید. در واقع Speaker notes یک راه برای اضافه کردن هر چیزی است که شما نیاز دارید در اسلاید خود بیان کنید.

برای اضافه کردن Speaker notes به هر اسلاید، بهترین روش استفاده از Normal view می‌باشد. بر روی Notes در قسمت presentation کلیک کرده و یاداشت‌های مخصوص به هر اسلاید را تایپ کنید. Speaker notes در نسخه‌های چاپی ارائه شما نشان خواهد داده شد، در برنامه پاورپوینت این امکان برای شما فراهم آورده شده است و دیگر به کارت‌های چاپی نیازی ندارید چرا که ممکن است گم شود یا آن را از دست بدهید.

۲‌- Presenter View

یکی دیگر از ویژگی هایی که باید در ارائه پاورپوینت خود استفاده شود، Viewer Presenter است که برای به نمایش گذاشتن دو صفحه مناسب است. در حالی که مخاطبان شما بر روی پروژکتور یا صفحه LCD پاورپوینتی که ساخته اید را مشاهده خواهند کرد، شما  نمای خصوصی خود را با یادداشت‌های سخنرانی، اسلاید‌های آینده و موارد دیگر را خواهید داشت.

نمایشگر Presenter View را از طریق تب slideshow با کلیک بر روی Use Presenter View را فعال کنید.

چطور پاورپوینت سریع و حرفه ای بسازیم؟

در اینجا نکاتی درباره پاورپوینت حرفه ای و سریع برای شما آورده شده است. اما اگر نیاز به یک پاورپوینت تأثیرگذار دارید بهتر است آن را به افراد باتجربه بسپارید. برای درست کردن پاورپوینت کافی است شش مرحله را در این نرم افزار انجام دهید:

 • ساخت صفحه شروع گام نخست است. صفحه ای که در ابتدای کار در پارپوینت می بینید، یک اسلاید خالی است که دو فضا برای وارد کردن عنوان و زیر عنوان در آن وجود دارد. از این فضا برای ساخت صفحه اول استفاده کنید. عنوان و زیر عنوان را در یک کادر بگذارید. می توانید در کادر بعدی نیز زیر عنوان را وارد کنید. در این قسمت به جای عنوان و زیر عنوان عکس یا المان قرار دهید.
 • ساخت اسلایدها گام دوم است. برای این کار لازم است از تب سمت چپ صفحه کلیک راست و گزینه اضافه کردن اسلاید جدید را انتخاب کنید. در این قسمت می توانید نوشته محل زیر عنوان را انتخاب و سپس پاک کنید. برای جایگزین کردن عکس در این قضا می توانید به بخش اینسرت بروید و روی گزینه اضافه کردن عکس کلیک و عکس خود را انتخاب و اندازه آن را متناسب با صفحه کوچک کنید.
 • ساخت اسلاید جدید مرحله سوم است. برای این کار باید روی اینسرت بروید و گزینه اسلاید جدید را انتخاب کنید. بعد هم می توانید اطلاعات خود شامل عنوان صفحه و متن آن را وارد کنید.
 • مرحله چهارم زیبا کردن متن وارد شده است که این کار را می توانید با بولت گذاری انجام دهید.
 • برای اضافه کردن رنگ در این مرحله می توانید از گزینه طراحی اسلاید استفاده کنید.
 • در این مرحله آخر نیز فرصت آن است که پاورپوینت ساخته شده خود را مشاهده کنید. اما اگر ساخت آن راضی نیستید برای ساخت پاورپوینت حرفه ای می توانید از تایپیستهای متخصص کمک بگیرید.
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات